Trump Zaferi ve Global Sonuçları

0
75 views
Trump Zaferi ve Global Sonuçları

Tüm dünyanın yakından takip ettiği ve her ülkeyi yakından ilgilendiren konu olan Amerika başkanlık seçimleri nihayete erdi. Olası bir Donald TRUMP zaferinin oluşturabileceği sonuçlar çoğu kesimler tarafından korkuyla merak edilirken o sonuçta gerçekleşmiş fakat tablo çokta korkulduğu gibi olmamıştır. İlk olarak Asya hisse senetlerinin yukarıya doğru bir hareketlendiği gözlemlendi. Japonya’nın dışındaki hisseleri takip eden MSCI Asya-Pasifik endeksi yüzde 1.8 oranında tırmanmış, Çarşamba günü büyük kayıp kaydeden Nikkei endeksi %6 oranında yükselmiştir. Avustralya hisseleri yüzde 2.8 oranında değer kazanırken aynı zamanda 2011 yılından bu güne de en büyük yükseliş rakamlarını yakalamıştır.

USD/JPY paritesi, ortalama işlem aralığının çok üzerinde bir tablo ortaya koymuştur. Perşembe gününün Asya seansında 105.96 seviyesine kadar ilerleyen bu parite,101.19 seviyesine dayanan bir yol izlemiştir. Amerika’nın gelecek ay faizleri arttırma olasılığı kulislerde konuşulurken, bu oranın %80 dolaylarında olması tahmin edilmektedir. Böylece yatırımcıların işlemleri Amerikan dolarına değer kazandırmıştır.

ABD piyasaları geride bıraktığımız Çarşamba günü yok sayılamayacak derece ciddi bir destek almıştır. Asya seansında %5 oranında gerileyen S&P 500 endeksi günü %1.1 artışta sonlandırmıştı. Altın fiyatlarında ki dalgalanmalar ise değer kaybıyla karşılaşmış ve 1337.40 USD/ons seviyesinde seyreden altın fiyatları, günün sonunda 1287 USD/ons seviyesinde bir gerileme kaydetmiştir. Bunun nedeni ise seçimlerden sonra sağlanan huzur ortamına tekrardan kavuşulmuş olması olarak açıklanabilir. Trump ‘ın bilindiği gibi seçim vaatlerinde yapılacağını söylediği bir çok  alt yapı projesinden bahsetmesi de bakır fiyatları da büyük bir artışın olmasına neden olmuştur.

USD/MXN paritesi Trump’ın zaferini ilan ettikten sonra hatırı sayılır bir yükseliş göstermiştir. Fakat bu parite, Meksika sınırına yapmayı düşündüğü duvarın gerçekleşmesi olasılığı ile bir dönem ciddi boyutlarda bir düşüş sergilemiştir. Aradaki buz dağlarını eritmek adına belli başlı bir kaç adım atılmış ve bu adımlar Meksika başkanı Enrique Pena Nieto tarafından gerçekleşmiştir. Meksika başkanı Enrique Pena Nieto, Amerika başkanı Donald TRUMP’I aramış ve Kuzey Amerika için iş birliği içinde olabilecekleri hakkında bir konuşma gerçekleştirmişlerdir

Bunun yanında Meksika Dışişleri Bakanı Claudia Ruiz Massieu da yeni başkan Trump’ı aramış ve yapılması düşünülen Meksika duvarının inşası için bütçe ayırmayacaklarını söylemiştir. Önümüzdeki günlerde Bakan Massieu’ya göre bu konuda görüşmelerin tekrar sürdürülüp, uzlaşma yoluyla aradaki sorunların ortadan kaldırılmasına yönelik adımların atılması da yüksek muhtemeldir.

Bir Cevap Yazın