Vadeli İşlem Sözleşmeleri Nelerdir?

0
269 views
Vadeli İşlem Sözleşmeleri Nelerdir?
Vadeli İşlem Sözleşmeleri Nelerdir?

Vadeli işlem sözleşmesi, temel olarak yasal bir bağlayıcı sözleşmedir. Belli bir miktar, kalite ve koşullar ile standartlaştırılan bir malın veyahut bir menkul değer ya da göstergenin veya yabancı paranın (döviz) işlem anında belirlenmiş olan fiyattan gelecekteki belirli bir tarihte, yerde ve koşullarda teslim alınması ve teslim edilmesi bu sözleşmelerin içeriğini oluşturur. Peki, bu sözleşmeleri kimler kullanır?

 

Vadeli İşlem Sözleşmelerini Kimler Kullanır?

İlk olarak bahsedilmesi gereken korunmacılardır. Spot piyasada alınan pozisyonun tersi vadeli işlem piyasası çerçevesinde alınır ve fiyat değişikliklerine karşı da korunma sağlanır. Bu şekilde de arz ve talep kaynaklı olarak farklılık gösteren fiyat belirsizliğinden kötü etkilenilmemiş olur. Bu durumdan istifade edenlere korunmacı denir.

Spekülatörler de vadeli işlem sözleşmelerinden istifade eder. Riskten kaçınmak isteyenlerin risklerini üstlenen ve daha fazla kazanç sağlamaya çalışan bu kişiler, yatırımcıların yaptıkları işlemlere ve kendi tahminlerinin doğruluğuna göre kazanç sağlarlar. Şöyle ki, eğer gelecekteki fiyatın şu anki fiyattan daha düşük olduğuna inanılmışsa ve yatırımcı alım yapmışsa, ya da tam tersi şekilde gelecekteki fiyatın daha yüksek olacağı düşünülerek satım işlemi gerçekleşmişse, spekülatörlerin tahminlerinin doğru çıkması ile kazanç oldukça fazlalaşır.

Vadeli işlem sözleşmelerinden yararlananlar arasında arbitrajcılar da vardır. Vadeli ve spot piyasalardaki fiyat farklılıklarından fayda sağlamak isteyen kişiler, taşıma maliyetlerinin de eklenmesi ile bir ürün üzerinden elde edilecek toplam karlılığa göre işlem yaparlar. Burada önemli olan karlılıktır ve ürünün tüm giderlerinin üzerinden tekrar hesaplamalar yapılır.

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası, finansal ya da ekonomik göstergeler ve sermaye piyasası araçlarının üstünde düzenlenmiş vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri sayesinde diğer türev araçların elektronik platformlarda alınıp satılabildiği bir piyasa şeklinde oluşturulmuştur. Bu piyasa üzerine vadeli işlem sözleşmeleri elbette ki geçerlidir. Yatırımcılar da bunu bilerek hareket ederler.

Söz konusu piyasada vadeli işlem sözleşmeleri e opsiyon sözleşmeleri için 3 farklı pazar vardır. Bunlardan ilki, vadeli işlem sözleşmeleri için “Pay Vadeli İşlem Ana Pazarı” olmakta iken, diğerleri ise opsiyon sözleşmeleri için var olan “Pay Opsiyon Ana Pazarı” ve “Endeks Opsiyon Ana Pazarı” şeklinde yer alır.

Kısacası tüm bu piyasalar, pazarlar ve işlem hacimleri yatırımcıların pozisyonları ve işlemleri için önem arz eder. Belirlenen ürünler, fiyatlar, tablolar ve çok daha fazlası kazanç ya da zarar konularında önemli etkenler olarak dikkat çekmektedir.

PAYLAŞ
Önceki İçerikTicaret Borsası Nedir?
Sonraki İçerikVarant Nedir?
Altin.NET - Piyasa analizleri yaparak, siz değerli kullanıcılarımıza/ziyaretcilerimize bilgilendirme amaçlı notlar ve bilgiler paylaşmaktadır.

Bir Cevap Yazın