Vatandaşlar Dolarını Satmaya Devam Ediyor

0
50 views
Vatandaşlar Dolarını Satmaya Devam Ediyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı çağrıdan sonraki ilk işlem haftasında en fazla satış dolar hesaplarında oldu. Vatandaşlar net olarak 343 milyon dolarlık döviz satışı gerçekleştirdi.

Merkez Bankası’nın yaptığı açıklamalara göre, bankalarda tutulan döviz, azalma eğilimi gösterdi. 2-9 Aralık haftasında 343 milyon dolar satıldı. Rezervler 136 milyar 676 milyon dolardan, 136 milyar 333 milyon dolara indi. Hesap detayları incelendiği zaman en büyük satış hacminin dolar cinsi hesaplarda yapıldığı anlaşılıyor. Bankalarda tutulan döviz tevdiat hesaplarının dolar olan hanesi de 1 haftada büyük bir erime gösterdi.

2-9 Aralık haftası dolar işlemlerinde satış yaşanırken, Euro hesaplarında ise artış yaşandı. 2 Aralık haftasında 43 Milyar 443 milyon Euro olan hesaplar, 402 milyon Euro artış gösterdi.

Süreç Euro Hesaplarının Artmasına Neden Oldu

Cumhurbaşkanı’nın çağrısına uyan vatandaşların dolar bazındaki dövizlerini satarak, Euro, altın ve TL alımına yöneldikleri görüldü. Bankalarda tutulan altın hesaplarında da hacimlerin büyüdüğü görüldü. Kıymetli maden depo hesaplarındaki artış özellikle altın ağırlıklı olarak gerçekleşti.

Dolar satışına bireysel müşteriler daha fazla ilgi gösterdi. Bireysel yatırımcılar bozdukları dolar cinsi dövizlerini Euro ve Altına yatırmayı tercih ettiler. Kurumlarda da aynı hafta net olarak 293 milyon dolarlık dolar satışı gerçekleştirildi. Kurumların yatırımlarını ağırlıklı olarak Euro cinsine çevirmeyi tercih ettikleri görüldü.

Döviz hesaplarında azalış yaşanırken yurtiçinde kalan işlemlerde Türk Lirası mevduat hesaplarında artış yaşandı. Özet olarak piyasa işlemlerine bakıldığında satılan dolarlardan elde edilen nakit rakamın bir kısmının Türk Lirasına, bir kısmının Euro’ya ve bir kısmının da kıymetli maden olan altına kaydığı görülüyor. Bu durum aslında hem kurumların hem de vatandaşların yabancı para cinsinden mevduat tutma alışkanlıklarını çok da fazla değiştirmediklerini gösteriyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dolarları bozdurma konusundaki çağrının sonuçlarının sembolik olarak kalmasının nedeni ülke ekonomisine duyulan güvensizlik kadar 30 yıllık alışkanlıklar da olduğu söylenebilir. 1980’lerin ortasından itibaren, döviz dolaşımının serbestleşmesi sonucunda özellikle dolar cinsinden birikim yapma, borç verme alışkanlıklarını edinmiş olan vatandaşların bu tercihini bir anda değiştirmesini beklemenin çok iyimser bir bakış açısı olduğu söylenebilir.

Bir Cevap Yazın