Petrol Fiyatlarındaki Son Durum

0
255 views
Petrol Fiyatlarındaki Son Durum
Petrol Fiyatlarındaki Son Durum

Küresel Piyasalar haftaya, petrolde yaşanan ani düşüşün sarsıntısı ile başladı. Dolar’da düşüşlerin gerçekleşebilecek olması petrolün hafta içerisinde bir miktar yükselmesine neden olabilir ancak ekonomiye dair beklentilerin kısa vadede olumsuz olması petrolün yükselişini sınırlayacak gibi görünüyor. Gelişmekte olan piyasalarda eski risklerin azaldığına dikkat çeken Fed açıklamalarından anlaşıldığı kadarıyla petrolde yükseliş ve dalgalanmalar devam edecek. Bu noktada, kısa vadede de düşüşleri bekleyip alım denemeleri yapmak uygun olacaktır.

Geçtiğimiz günlerde BP’nin petrol fiyatlarındaki yüzde 80 düşüş açıklamasıyla gözler diğer enerji devlerine çevrildi.
BP’den yapılan açıklamaya göre, şirketin geçen senenin ilk üç ayında 2,6 milyar dolar seviyesinde olan kâr oranı bu yıl 532 milyon dolara geriledi.

Açıklanan rakam sonrasında, analistlerin 244,9 milyon dolar seviyesinde olan beklentilerinin iki katına işaret etse de, şirketin 12 yılın en düşüğüne gerileyen petrol fiyatlarının etkisini azaltmak için aldığı önlemlerin yetersiz kaldığına işaret ediyor.

Dünyanın en büyük petrol şirketleri, geçtiğimiz 10 yılın en kötü gelir tabloları ile karşı karşıya olduklarını belirtirken, yapılan incelemeler sonrasında maliyeti azaltmak için atılan adımların ham petrol fiyatında son iki senede yaşanan düşüşün telafi edilemeyeceğide belirttiler.

Barclays’den Lydia Rainforth’ın yaptığı açıklamaya göre, üretici firmaların projeleri ertelemesi, işten çıkarmalar, maaşların dondurulması gibi önlemler alınsa da petrolde yukarı yönlü karlılık sağlayabilmek için en az üç sene gerekiyor.

Rainforth yaptığı açıklama sonrasında maliyet üzerinde hala çalışılması gerektiğini belirtirken, kârlılık konusundaki sürecin, petrolün maliyetine göre şekilleneceğinin altını çizdi.

 

 

Peki mali durum nasıl dengelenecek?

RoyalDutch Shell’den Chevron’a kadar birçok petrol üreticisine göre mali durumu dengelemenin en iyi yolu üretim harcamalarının kısılması olarak görülüyor. Bir diğer yandan, petrol varil fiyatının 100 doları görmesi şirketlerin; petrol arama, işgücü, ve operasyonel giderler gibi yeni harcamalara yönlendiriyor. Üstüne üstlük bunun sonucunda üretkenlik de azalıyor.

Barclays’in geçtiğimiz ayki raporuna göre, Avrupa’nın en büyük petrol şirketi Shell’in geçtiğimiz yıl operasyon maliyeti varil başına 14,70 dolarken, Brent petrolün ortalama fiyatı 53,60 dolardı. Bu rakamlar incelendiğinde 2005’deki varil başına 6 dolarlık maliyetin iki katından daha fazla olduğu gözlemlenmiştir.

PAYLAŞ
Önceki İçerikAltın Fiyatlarında Konsolidasyon Yaşanmasının Nedeni
Sonraki İçerikAltın Fiyatlarında Yeni Dönem Beklentisi
Beykent Üniversitesi Görsel İletişim Bölümü’nden mezun oldum. Altın, Forex ve Döviz konularına olan ilgim yeni bilgileri de beraberinde getirdi. Altin.NET’te içerik editörü ve yazar olarak yer alıyor, edindiğim bilgileri ve piyasa gündemini paylaşıyorum.

Bir Cevap Yazın