Kredi Hesaplama

Kredi Hesaplama; belirli bir oranda satın alma gücünüzü kullanarak, belirli süreler içerisinde ödemek üzere aldığınız maddi olanaktır. Size sağlanan bu olanak karşılığında bir bedel ödersiniz. Birçok kredi çeşidi vardır. Teminatlı ve teminatsız olarak ele alabileceğimiz krediler genel olarak talep edilen tutara göre şekillenmektedir. Kredinizin türünü ve faiz oranlarını hangi kullanıcı olduğunuz da etkiler. Bireysel olarak ve kamusal olarak çekilen kredilerin farklılıklar gösterdiği bilinmektedir. Çektiğiniz kredin tutarı karşılığında ödeyeceğiniz bedel de ödeme sürecine göre değişiklikler göstermektedir. Eğer uzun vadeli bir kredi çekerseniz ödeyeceğiniz kredi bedeli daha fazla olacaktır.

Altın.Net üzerinde tüm kredi hesaplamalarını ve karşılaştırmalarını ücretsiz bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkündür. Online olarak sağlanan bu hizmet size; kredi hesaplamaları aşamasında kullanılan faiz oranını, anlaşılan bankaların sunduğu özel imkânları da göstermektedir. Altın.Net üzerinden yapılacak olan kredi başvuruları için geçerli olan faiz oranları hesaplamaları sırasında dikkat etmeniz gereken bir takım hususlar vardır;

  • Faiz oranı hesaplanması: Kredi hesaplaması aşamasındaki en temel unsurlardan biri faiz oranı hesaplamasıdır. Kredi kullanmak isteyen bir kişinin öncelikle faiz oranına baktığı en temel gerçeklerden biridir. Faiz oranı sizin krediye ödeyeceğiniz bedele verilen finansal addır demek de mümkündür. Faiz hesaplaması sonucunda geri ödemeniz gereken tutar net bir şekilde ortaya çıkar ancak bu durum tek başına bir belirleyici olamaz.

 

  • Vade süresi: Kredinizin faiz oranının belirlenmesi üzerinde vade son derece önemlidir. Eğer; kredinizi usun süreli bir vade karşılığında alınıyorsa geri ödeyeceğiniz tutar da artar. Kısa sürede ödeyeceğiniz bir kredi talebinde bulunduğunuzda geri ödeyeceğiniz tutar azalır. Bu demektir ki bankaya kredi karşılığında ödeyeceğiniz bedelin miktarı vadeye göre artacaktır.

 

  • Kredi türü: Kredi tipine karar verdikten sonra en önemli aşamalardan biri olan hangi kredi türünü seçeceğinizdir. Size ödeme koşullarını en iyi şekilde sağlayacak olan ve gerçekten ihtiyacınıza yönelik bir kredi çekmeniz büyük önem taşımaktadır. Bankalar sizi bu konuda kendi sayfalarında detaylı bir şekilde bilgilendirirler. Doğru krediyi çekmeniz son derece önemlidir. Bazı durumlarda kredi tipine göre bir takım evraklar istenmektedir. Örneğin; tatil kredisi çektiğiniz zaman otelden alacağınız fatura, beyaz eşya kredisi çektiğiniz zaman beyaz eşyaların faturası talep edilebilmekte ve bu belgeleri götürmediğiniz zaman farklı bir faiz yöntemine dönülebilmektedir.

Kredi çekmek birçok kişi için büyük bir ihtiyaç haline gelmiştir. Kişilerin yatırım amaçlı olarak da kredi çekebilmesi son derece mümkündür.

Banka ve Kredi Haberleri