Yatırımlık Arsa ya da Daire Nasıl Alınır?

0
919 views
Yatırımlık Arsa
Yatırımlık Arsa

Yatırımlık Arsa ya da Daire Nasıl Alınır? Neye Göre Yatırım Yapılır?

Emlak konusunda yatırım yapmak isteyen yerli ve yabancılar için çeşitli noktalar önem arz der. Hangi kurallara göre hareket edileceği, nelere dikkat edileceği ve çok daha fazlası en iyi şekilde öne çıkarılmalı ve öğrenilmelidir. Bu noktada ise bir takım konu başlıkları detayları irdelenerek yatırımlık arsanın ya da dairenin nasıl alınacağı başta olmak üzere neye göre yatırım yapılacağı da öğrenilmelidir.

 

Ticari Emlak Yatırım Enstrümanları Nelerdir?

Sahip olunan taşınmaz mallara emlak ismi verilir. Ev, bina, arsa ya da tarla gibi taşımaz mallar emlak olarak değerlendirilir. Yatırım yapmak isteyen kimseler için bu tür taşınmazlar önemli birer yatırım enstrümanına dönüşmüştür. Döviz kurlarındaki dalgalanmalardan dolayı yatırım konusunda sıkıntı yaşayan kişiler için emlak yatırım enstrümanları daha da önemli bir hale gelmiştir.

 

Arsa Satın Almak Önemli Bir Yatırım Hamlesidir

Yatırım Hamlesi

Emlak yatırımı içinde değerlendirilen arsa yatırımları ile şehirleşme konusunda hızlı bir büyüme gösteren ülkemizde farklı kazançlar söz konusu olur. Arsaların sürekli değerlenmesi, özellikle de kupon arazilerdeki arsaların çok daha fazla kazandırması bu alanda yatırım hamlelerini tetikler. Tabi ki her arsayı almak akıl karı değildir. Bunun yerine imar durumu net olan ya da imara açılacak olan arsalara yönlenmek ve bu alanları satın almak daha doğru olacaktır.

Satın alınan arsaların üzerlerinde inşaatların yükselmesi de inşaat sektörünü canlı tutarken, aynı zamanda söz konusu yatırımlara inşaat yatırımı ismi de verilir. Değerli arsaların elde edilerek buralara inşaat projelerinin yapılması her açıdan dikkat çekici ve kazançlı hamleleri işaret eder.

 

Yabancıların Arsa Alırken Dikkat Etmesi Gerekenler

Öncelikli olarak satılık arsa ilanlarına göz atmak önemlidir. Ancak internet üzerinden sergilenen ilanlarda doğru araziye ya da arsaya ulaşmak çoğu zaman için zor olabilir. Eski tarihli ilanlardan uzak durmak gerekirken, satın alma işleminden önce imkân varsa arsa yerinde incelenmelidir.

Karar verildikten sonra hızlı hareket etmek de gerekir. Çünkü arsa yatırımında bu tarz durumlarda hareketin çabuk olması fırsatları ve avantajları yakalamaya da yaramaktadır. Bundan dolayı da pek çok kimse için seri olmak ve arsa yatırımını hızlı yapmak avantaj getirir.

Arsa sahiplerine güvenmek ya da güvenmemek de yabancı yatırımcının büyük bir sorunsalıdır. Çünkü kimi güvenilmez arsa sahipleri bu konuda çeşitli yanlış uygulamalara gidebilirler. Bu nedenle de ticaret yapılan kişi iyi tanınmalı, atılan imzalar ya da ödenen paralar anlaşmaya uygun olmalıdır.

Bazı arsa sahipleri ya da aracı firmalar fahiş fiyatlarla arsa satışlarında yüksek kazanç elde etmeye çalışabilirler. Bu nedenle de arsanın gerçek değerini iyi tespit etmek, ticareti de bu eksende sürdürmek kişilerin yararına olacaktır.

 

Yabancı Arsa Alıcıları Neler Yapmalı?

Yatırım Fırsatları

Kesinlikle bir güvenilir gayrimenkul firması bulunmalıdır. Bu firma ile sözleşme yaparak daha güven dolu hamleler gerçekleştirilebilir. Bunun yanı sıra para ülkeye hızlı şekilde getirilmelidir. Bu sayede işlemler de hızlanacaktır.

Yatırım şirketi kurarak da tapu alımı hızlandırılabilir. Özellikle de Haziran 2013 tarihi sonrasından itibaren bu durum çok daha pratik ve hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir.

Arsanın satın alındığı gayrimenkul firması ile doğrudan iletişime geçmek de yabancı yatırımcının avantajınadır. Eğer arada çok fazla aracı varsa, ücret sürekli artacaktır.

Aynı zamanda Dışişleri Bakanlığı resmi sitesinde yer alan uyarılar da dikkate alınmalıdır.

 

Türkiye’de Konut İnşaatı Nasıl Yapılır?

Yabancıların ülkemizde konut inşaatı yapmaları için çok önemli avantajları bulunur. Tarımsal ya da kırsal arazi haricinde yatırım yapmak için çeşitli arsalar satın alınabilir ve bunlarla ilgili olarak konut izinleri alınabilir. Belediyelerin verdikleri bu konut izinleri yasalar çerçevesinde düzenlenirken, aynı zamanda paranın Türkiye’de hazır olması ve iznin hemen ardından satış işlemlerinin gerçekleştirilmesi ile projelere başlanabilir. Bu noktada çeşitli aracılar ya da danışman niteliğindeki firmalar ile kontak halinde olup daha profesyonel bir şekilde ilerlemek de mümkün olur.

 

Türkiye’de İkamet İzni Başvuru İşlemleri Nasıl Olur?

Yabancı uyruklu kişilerin ülkemize gelmesi ile ülkede kalma izni süreci başlar. Vize veya vize muafiyeti düşünülerek duruma göre 30, 60 ya da 90 gün gibi izinler söz konusu olur. Eğer verilen izinlerden daha fazlası gerekli ise yabancıların Türkiye’de ikamet tezkeresi almaları şarttır. İkamet tezkeresini uzatmak için ise online başvuru ve diğer gerekenler vardır.

 • Geçerli bir turist izni ya da ikamet vizesi gerekir.
 • Siteye biyometrik fotoğraf yüklenmesi şarttır. Bu fotoğraf son 6 ayda çekilmiş olmalıdır.
 • Pasaport, hali hazırdaki ikamet kartı ve eğer varsa bir de referans gösterilmelidir.
 • Pasaportun son girişi gösteren sayfası ile fotoğraflı sayfasının kopyaları gereklidir.
 • Her ay en az 500 $ ya da bu paraya denk bir meblağın baka hesabında olduğunu gösteren belge gereklidir.
 • Online formun doldurulmasının ardından çıktısının da alınması gerekir.
 • Sağlık sigortası da mutlaka ki yaptırılmış olmalıdır.
 • Adres bilgisi de sunulur. Bunun için ev sahibi ve kişi arasındaki anlaşmaya da gerek vardır.

 

İkamet Tezkeresi İçin İlk Başvuru Nasıl Yapılır?

 • İlk uygulama seçeneği seçilir
 • Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nden randevu alınır (www.goc.gov.tr)
 • E-ikamet’e tıklanır
 • Online başvuru formu doldurulur
 • İlk başvuru butonu seçilir
 • İstenilen izin türü seçilir ve bilgiler girilir
 • Randevu tarihi ile saati seçilir
 • Ekran çıktısı alınır ve ikamet tezkeresi belgesi tıklanır
 • Gerekli ücretler ödenir
 • Gereken sertifikalar hazırlanır
 • Ardından ise ziyaret gerçekleştirilir ve takip eden adımlar buradan öğrenilerek uygulanır.

 

Yatırımlık Emlak Satan Firmalar

Öte yandan tüm izin işlemler ve diğer prosedürlerden başarı ile geçen yabancıların emlak yatırımları ile ilgili güvenilir adreslere ulaşmaları kişilerin kendi yararlarına olacaktır. Bu doğrultuda söz konusu firmalara ulaşmak ve yardım almak mümkündür;

Antalya Homes: Antalya, Alanya ve İstanbul’da en iyi yatırımlık emlaklar buradan bulunabilirken 9 dilde de hizmet verilmektedir.

İstanbul Homes: Uluslararası bir oluşum olarak Arapça, İngilizce ve Rusça hizmet verilir. Merkezi İstanbul / Taksim’dir.

Antalya Property: Antalya ve Alanya emlak fırsatları için İngilizce ve Arapça hizmet verilir.

Sahibinden.com: En popüler emlak sitelerinden birisidir.

Hürriyet Emlak: Hürriyet Gazetesi’nin emlak için oluşturduğu bir kuruluştur.

Emlak Jet: Kaliteli bir emlak yatırım adresidir.

PAYLAŞ
Önceki İçerikVarant Nedir?
Sonraki İçerikMarket Nasıl İşlem Görür? Al ve Satın Dengesi
Altin.NET - Piyasa analizleri yaparak, siz değerli kullanıcılarımıza/ziyaretcilerimize bilgilendirme amaçlı notlar ve bilgiler paylaşmaktadır.

Bir Cevap Yazın